Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

MERCOR PLANUJE NABYĆ 50% UDZIAŁÓW FIRMY ELMECH-ASE ROZWIJAJĄCEJ TECHNOLOGIĘ INTELIGENTNEGO ZARZĄDZANIA ENERGIĄ

Grupa „MERCOR” S.A. (dalej: „Grupa” lub „Grupa MERCOR”), lider nowych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, 19 lipca 2021 r. podpisała list intencyjny zakładający nabycie, od Grupy Technologicznej ASE, 50% udziałów w spółce ELMECH-ASE Sp. z o.o.  rozwijającej   technologię inteligentnego zarządzania energią  na bazie produkowanych magazynów energii. Ponadto posiada kompetencje w zakresie projektowania i produkcji elektroniki oraz energoelektroniki dla przemysłu, rynku morskiego, energetyki, wojska, lotnictwa, kolei, przemysłu stoczniowego oraz spożywczego. Grupa planuje potencjalnie zaangażowanie środków w ELMECH-ASE Sp. z o.o.  w wysokości 5,2 mln zł.

Planowana transakcja umożliwi rozwój obu podmiotom, bazując na efektach synergii pomiędzy spółkami - wykorzystaniu wiedzy inżynierskiej, potencjału produkcyjnego jak i baz danych.

Planowana transakcja wpisuje się w strategię Grupy MERCOR na lata 2020-2023. Zakłada ona rozwój Grupy w kierunku automatyzacji i inteligentnego zarządzana bezpieczeństwem pożarowym obiektów. Wpisuje się również w przyjęty przez Grupę program zrównoważonego rozwoju zakładający m.in. zwiększanie efektywności energetycznej.

ELMECH-ASE Sp. z o.o. („ELMECH-ASE”) posiada ponad 30-letnie doświadczenie i kompetencje w zakresie zarządzania energią w tym również w obszarze obsługi systemów zasobników energii jakimi są systemy akumulatorowe. Magazyny energii ELMECH-ASE tworzone pod indywidualne zamówienia firm pozwolą na optymalizację zakupu energii z sieci i zarządzanie własnymi zasobami energii z OZE. Inteligentne zarządzanie energią wpisuje się w program transformacji polskiej energetyki i przyszłe regulacje rynkowe.

Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli wspomóc rozwój Elmechu i uczestniczyć w nim, gdy posiadane od lat kompetencje są teraz przez rynek tak oczekiwane. Magazyny energii to inwestycja w przyszłość. Technologia,  odpowiada na wyzwania stojące przed energetyką. Technologia zarządzania energią umożliwi firmom efektywne wykorzystanie OZE, istotną optymalizację kosztów i poprawę bezpieczeństwa całego systemu elektroenergetycznego. Elmech-ASE to doświadczony gracz w tworzeniu innowacyjnych systemów i konstrukcji do poprawy jakości energii. Dodatkowo MERCOR wykorzysta produkty Elmech-ASE dla wsparcia zarządzaniem swoimi systemami. Z Grupą ASE współpracujemy od lat m.in. przy projektowaniu inwestycji z wykorzystaniem naszych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Plan nabycia połowy udziałów w Elmech-ASE to dla nas jak i dla tej spółki szansa na pełne wykorzystanie swoich kompetencji – mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu MERCOR S.A.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski i kierunkami rozwoju energetyki rozproszonej oraz elektromobilności spodziewamy się wzrostu zainteresowania i zapotrzebowania na magazyny energii. Nasze rozwiązania pozwolą nie tylko optymalnie wykorzystać czystą energię produkowaną przez odnawialne instalacje wytwórcze, ale również poprawią jakość energii elektrycznej w lokalnej sieci, co może przynieść wymierne korzyści  zarówno środowisku jak i samym firmom je stosującym. Wierzę, że nasza współpraca pozwoli na rozwój obydwu spółek, pełne wykorzystanie ich zasobów i kompetencji oraz cross-seling produktów - mówi Arkadiusz Marat, Prezes Zarządu ELMECH-ASE Sp. z o.o.

Magazyny są niezbędne, aby usprawnić funkcjonowanie systemu poprzez zwiększenie możliwości absorpcji większych wolumenów zielonej energii, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo jego pracy. Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną, przeznaczając znaczące środki na projekty badawcze, rozwojowe i pokazowe.

Nowelizacja Prawa energetycznego znosi bariery rozwoju branży magazynowania energii w Polsce. Otwiera możliwości wykorzystania magazynów energii w różnych obszarach systemu elektroenergetycznego, racjonalnie reguluje kwestię koncesjonowania, całkowicie wyłącza magazynowanie energii elektrycznej z obowiązku taryfikacji.

ELMECH-ASE Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki oraz energoelektroniki dla lekkiego i ciężkiego przemysłu, rynku morskiego, energetyki, wojska, lotnictwa, kolei i przemysłu stoczniowego oraz spożywczego. Spółka opracowała wiele nowatorskich konstrukcji dla zasilania gwarantowanego, konwersji energii, ładowania, nadzoru i zarządzania bateriami akumulatorów oraz poprawy jakości energii. Oferuje szereg urządzeń służących do poprawy jakości energii elektrycznej zarówno dla konkretnych odbiorników, jak i całych fragmentów sieci zasilającej. Wykorzystuje innowacyjne, własne technologie i urządzenia, unikalne w skali międzynarodowej. Stale rozwija istniejące produkty, wprowadza nowe rozwiązania i optymalizuje algorytmy pracy urządzeń. W tym roku Spółka uruchamia laboratorium magazynów energii na terenie Kampusu Technologicznego  Automatic Systems Engineering. Elmech-ASE Sp. z o. należy do Grupy Technologicznej ASE („Automatic Systems Engineering” Sp. z o.o. z siedzibą w  Gdańsku).