Aktualności

Bezpieczeństwo pożarowe dzięki EN 12101-12 – certyfikacja, testy i wymagania systemów detekcji dymu
Norma EN 12101-12 jest częścią serii EN 12101 i precyzuje wymagania techniczne oraz metody badań dotyczące systemów detekcji dymu w kontekście kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Jej głównym celem jest zapewnienie skutecznego i niezawodnego wykrywania dymu, umożliwiając tym samym, efektywne zarządzanie systemami przeciwpożarowymi podczas pożaru. Zgodnie z tą normą, systemy detekcji dymu muszą spełniać określone kryteria techniczne i środowiskowe, aby można było zapewnić ich efektywne działanie w różnych warunkach eksploatacyjnych.

Klasyfikacja ogniowa przewodów wentylacyjnych według PN-EN 13501-3: Jak ograniczyć ryzyko pożaru w praktyce
Systemy wentylacyjne zapewniają efektywną wymianą powietrza. Jednak, w czasie pożaru, mogą stanowić potencjalne drogi rozprzestrzeniania się ognia, dymu i ciepła między poszczególnymi strefami w budynku. Właściwa klasyfikacja ogniowa przewodów wentylacyjnych jest więc jednym z najważniejszych aspeków projektowania systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. Co zatem warto wiedzieć o normie PN-EN 13501-3?

Systemy sterowania w kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – wymagania techniczne i metody badań zgodnie z normą EN 12101-11
Norma EN 12101-11, będąca częścią serii EN 12101, określa wymagania i metody badań dla systemów sterowania stosowanych w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Jej celem jest zapewnienie skutecznego i niezawodnego zarządzania tymi systemami podczas pożaru. Zgodnie z tą normą, systemy sterowania muszą spełniać określone kryteria techniczne i środowiskowe, aby zapewnić efektywne działanie systemów przeciwpożarowych w różnych warunkach eksploatacyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej normie?

Norma PN-EN 12101-10 – wymagania dla zasilaczy w systemach przeciwpożarowych
Norma PN-EN 12101-10 będąca częścią serii norm EN 12101, określa wymagania i metody badań dla zasilaczy stosowanych w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Jej celem jest zapewnienie niezawodnego zasilania tych systemów podczas pożaru. Zgodnie z tą normą, zasilacze muszą spełniać określone kryteria techniczne i środowiskowe, aby zapewnić skuteczne działanie systemów przeciwpożarowych w różnych warunkach eksploatacyjnych