Stal kontra pożar - co wygra?
Stal jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych, jednak podczas pożaru jej zachowanie znacznie trudniej przewidzieć niż chociażby konstrukcji drewnianych. Jak opanować pożar konstrukcji stalowej?
Konstrukcja stalowa traci swoje właściwości nośne już w ciągu kilku minut pożaru, stając się materiałem stosunkowo plastycznym. Pojawiają się odkształcenia, skręcenia i wygięcia oraz dochodzi do znaczącej, niebezpiecznej utraty nośności. W efekcie pożar, który toczy się wokół konstrukcji stalowej, wiąże się z wysokim zagrożeniem dla obiektu i znajdujących się w nim osób.

W związku z powyższym, już na etapie projektowania należy dobrać odpowiedni sposób zabezpieczenia ogniochronnego konstrukcji stalowych. Dzięki temu można zapewnić czas na ewakuację osób przebywających w obiekcie oraz rozpoczęcie akcji gaśniczej.
Liderem rozwiązań w zakresie zabezpieczenia konstrukcji stalowych w warunkach przemysłowych, a nawet rafineryjnych od klasy R15 do klasy R240 dla pożarów węglowodorowych, jest system natryskowy ciężki - mcr ISOVERM 825.
System ten oparty jest na zaprawie mcr Tecwool 825, która doskonale sprawdza się w przemyśle, w budynkach specjalistycznych, gdzie występuje zagrożenie pożarami węglowodorowymi. Nadaje się również do zastosowań ogólnobudowlanych, na pożary standardowe dla konstrukcji narażonych na czynniki atmosferyczne.
Izolacja ogniochronna w systemie mcr Isoverm 825, gdzie elementy stalowe zabezpieczone są farbą antykorozyjną lub powłoką cynkową, może być stosowana w środowisku odpowiadającym kategorii X wg ETAG 018-3, tj. w warunkach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Odznacza się wysoką trwałością, a także szybką aplikacją.
Zapewnia stalowym elementom konstrukcji o współczynniku masywności U/A≤453 m-1 uzyskanie klas odporności ogniowej od R15 do R240.
Na zestaw wyrobów systemu mcr Isoverm 825 składają się:
- zaprawa mcr Tecwool 825, przeznaczona do wykonywania zasadniczej warstwy izolacji ogniochronnej,
- siatka stalowa z drutu stalowego ocynkowanego, o średnicy ok. ∅ 0,8 mm,
- gwoździe lub kotwy do mocowania siatki (opcjonalnie).
Małgorzata Grzelak-Wierzchowska
Dyrektor Projektu
Dział Zabezpieczeń Konstrukcji Budowlanych HZ