Dobre praktyki w projektowaniu systemów oddymiania grawitacyjnego

Jak projektować systemy oddymiania grawitacyjnego w taki sposób, by były one bezpieczne oraz skuteczne i dostosowane do często nietypowych wymagań w budynkach wielkokubaturowych? Odpowiedzi na te pytania zawarto w praktycznym opracowaniu stowarzyszenia DAFA z udziałem Mercor S.A.

„Poradnik dobrych praktyk w projektowaniu systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych” to nowa publikacja, która czerpie z doświadczeń praktyków branży i przekłada język norm i standardów na jasne wskazówki dla projektantów podejmujących się nowych wyzwań. Pomimo istnienia norm, które regulują zasady projektowania systemów oddymiania grawitacyjnego w budynkach wielkokubaturowych, nadal brakuje wiedzy praktycznej na ten temat.

 

Praktyka przede wszystkim

Nowa publikacja Stowarzyszenia DAFA opisuje zróżnicowane doświadczenia projektantów i wnioski wynikające z trudności odbiorowych. Szczegółowo objaśnia także zapisy związane z projektowaniem grawitacyjnych systemów oddymiania. Obszerny zakres materiału poradnika obejmuje nie tylko kwestie dotyczące projektowania samych systemów, ale porusza inne ważne zagadnienia dotyczące wymagań dla elementów składowych systemu oddymiania wraz z właściwym doborem wymaganych parametrów. W opracowaniu zwrócono również uwagę na możliwości konfiguracji systemów oddymiania z uwzględnieniem ich współpracy z urządzeniami przeciwpożarowymi i innymi instalacjami zamontowanymi w obiekcie.  Poruszono także kwestię analiz numerycznych, ich zastosowania i interpretacji wyników.

Dla kogo?

Poradnik skierowany jest m.in. do inżynierów, projektantów, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, pracowników służb Państwowej Straży Pożarnej, producentów wyrobów służących ochronie przeciwpożarowej oraz wszystkich osób związanych z procesem budowlanym, które chcą zgłębić wiedzę z zakresu projektowania omawianych systemów.

Ekspercka wiedza

Publikacja jest autorskim opracowaniem zespołu specjalistów wywodzących się z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA – m.in. MERCOR S.A.

Zespół redakcyjny tworzą: rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych Mercor Łukasz Ostapiuk, Ewa Karczewska – projektantka Mercor i rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych bryg. w st. spocz. mgr inż. Ryszard Stępkowski (Aluco). Ekspertem zewnętrznym jest mł. bryg. mgr inż. Paweł Wróbel - wykładowca Akademii Pożarniczej, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Gdzie kupić?

Publikacja dostępna jest do zakupienia w księgarni Stowarzyszenia DAFA:

https://ksiegarnia.dafa.com.pl/home/58-dafa-dp-201.html